Odbiór Świątecznej transmisji SAQ na 17.2kHz (rok 2021)

Świąteczna transmisja SAQ 24 grudnia 2021 8:00 UTC

Antena aktywna składową elektryczną, odbiornik vlfrx-tools i Spectrum LAB.

Na nagraniu widać że pomiędzy symbolami też jest nadawana słaba nośna. Jest tak ponieważ układ kluczujący nie wyłącza nośnej w całości, przy podniesionym kluczu nadawane jest około 2kW.

QTH Jacek / SQ5BPF Warszawa KO02md

Nadano komunikat:

THIS IS GRIMETON RADIO STATION/SAQ IN A TRANSMISSION USING THE ALEXANDERSON 200KW ALTERNATOR ON 17.2KHZ. = WE WISH YOU ALL A MERRY CHRISTMAS AND A HAPPY NEW YEAR. = SIGNED WORLD HERITAGE GRIMETON RADIO STATION AND THE ALEXANDER GRIMETON FRIENDSHIP ASSOCIATION.= FOR QSL INFO PLEASE READ OUR WEBSITE ALEXANDER.N.SE. DE SAQ SAQ SK

Ponowne pojawienie się stacji RSDN

Po długim czasie nieaktywności ponownie  pojawiły się stacje RSDN. Obecnie (12 października 2021) czynne są częstotliwości 11.9kHz, 12.65kHz, 14.88kHz.

Jest to system nawigacji hiperbolicznej nadający przerywaną nośną. Więcej informacji tu: http://www.vlf.it/alphatrond/alpha.htm

Dla amatorów VLF jest to doskonały sygnał testowy do sprawdzenia swojego sprzętu odbiorczego.

RSDN 2021
RSDN 2021

Ponowne uruchomienie grabberów SQ5BPF

W 2019 roku napisałem że grabbery SQ5BPF zostaną wyłączone na chwilę i powinny być z powrotem dostępne zimą 2019. Ta “chwila” niestety przeciągneła się do sierpnia 2021.

W końcu powoli staram się je uruchomić ponownie Antena na VLF została ponownie zainstalowana. Jak na razie został uruchomiony grabber na ZEVS 82Hz i VLF 8270Hz. Z powodu zmiany vlfrx-tools z 0.6 na 0.9 przez jakiś czas będę szukać najlepszych parametrów do dekodowania.

W najbliższym czasie chcę uruchomić resztę grabberów.

Tak, jak poprzednio, rejestruję cale pasmo 0-24kHz i trzymam je przez parę dni. Dane mogę udostępnić zainteresowanym do celów naukowych.

Jak działa łączność podziemna

W związku z trwającą obecnie (20 sierpnia 2019) akcją ratunkową w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach postanowiliśmy przybliżyć zagadnienie łączności w jaskiniach.

Thailand Heyphone
Thailand Heyphone

Skały świetnie tłumią łączność radiową. Mimo tego łączność w obrębie jaskiń, kopalni jest niezbędna.

Tłumienie jest tym większe im wyższa częstotliwość, więc nie można użyć “normalnych” radiotelefonów z zakresu UKF. Ich zasięg może być zmniejszony nawet do rzędu metrów w zależności od ukształtowania korytarzy. Tym bardziej można zapomnieć o użyciu telefonów komórkowych. Trochę lepiej zachowują się fale któtkie.

Dużo większe zasięgi można osiągnąć na niskich częstotliwościach.

Czytaj dalej Jak działa łączność podziemna