W dniu 29 grudnia odwiedziliśmy pozostałości po Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej w Babicach AXL/AXO, SPL/SPO.
Miesiąc: grudzień 2016
Stacje nadające sygnały czasu na falach długich
Wraz z rozwojem techniki wzrasta zapotrzebowanie na dokładny pomiar czasu. Jednym z najłatwiejszych sposobów jest przekazywanie aktualnej informacji o czasie za pomocą fal radiowych. Aby zapewnić stały, pewny i mało zależny od wahań propagacji zasięg stosuje się do tego celu fale długie. Również zastosowane do tego celu odbiorniki są proste technicznie, tanie i przez to powszechnie dostępne. Wzorcowe sygnały czasu na falach długich są kalibrowane za pomocą zegarów atomowych.
Poniżej lista aktywnych stacji długofalowych w służbie czasu:
40kHz JJY-40 Stacja nadająca z Japonii nadaje z góry Otakadoya-yama niedaleko Miyakoji-mura obok Fukushimy. Moc nadajnika to 50kW. Stację można najlepiej odebrać w Polsce w godzinach popołudniowych, między 12:00 a 14:00 czasu lokalnego. Najlepszą porą roku na odbiór są miesiące zimowe.
Czytaj dalej Stacje nadające sygnały czasu na falach długich
Aktywność stacji SAQ w Wigilię Bożego Narodzenia 2016
Ja co roku w Wigilię Bożego Narodzenia szwecka stacja zabytek SAQ nadaje na falach bardzo długich życzenia Świątecze i Noworocze. Jak stacja była odbierana w Gdańsku można obejrzeć i posłuchac poniżej:
Administratorzy Klubu Niezwykłych Łączności życzą Wam Wesołych Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!
Bardzo prosty odbiornik 136kHz
Przedstawiam bardzo prosty odbiornik na pasmo 136kHz, z częstotliwością pośrednią 12kHz. Sygnał p.cz. może być podłączony do karty dźwiękowej i dalej dowolnie przetwarzany w oprogramowaniu (np. na wykres wodospadowy, na fonię do pracy CW), np. za pomocą programu Spectrum Lab.
Pełen opis w artykule Bardzo prosty odbiornik 136kHz
Grabber QRSS600 8270Hz
Pierwszy grabber VLF KLUBNL.PL
Uruchomiliśmy pierwszy grabber VLF. W tej chwili jest dostępny tu:
Jest to eksperyment z użyciem starego terminala Neoware z procesorem 200MHz i połączenia przez sieć komórkową. Jeśli eksperyment się powiedzie, planujemy uruchomić więcej takich grabberów.
Startujemy!
Startujemy z Klubem Niezwykłych Łączności.
Od dawna eksperymentujemy z niekonwencjonalnymi metodami łączności. Niestety zwykle robilismy to w domowym zaciszu i w izolacji od innych, co obecnie postrzegamy jako błąd. Ta strona ma ten błąd naprawić.
Wkrótce uruchamimy też forum.