Przedstawiam bardzo prosty odbiornik na pasmo 136kHz, z częstotliwością pośrednią 12kHz. Sygnał p.cz. może być podłączony do karty dźwiękowej i dalej dowolnie przetwarzany w oprogramowaniu (np. na wykres wodospadowy, na fonię do pracy CW), np. za pomocą programu Spectrum Lab.
Sygnał z anteny jest filtrowany w dwuobwodowym filtrze, jako indukcyjności wykorzystano dławiki osiowe 2.2mH (o dosyć kiepskiej dobroci). Dalej jest on mieszany z sygnałem 125kHz na prostym mieszaczu na tranzystorze BF966 (można zastosować dowolny inny dwubramkowy mosfet do zastosowań w.cz.). Wynik mieszania jest dalej filtrowany w jednoobwodowym filtrze LC nastrojonym na 12kHz i podany na kartę dźwiękową komputera. Sygnał 125kHz jest generowany w układzie CD4060, który zawiera w sobie generator i dzielnik. Użyto kwarcu 8000kHz (8000kHz/64=125kHz).
Zastosowano oprogramowanie Spectrum Lab. Po podaniu jako offset 125kHz będziemy mieć odczyt wprost na osi częstotliwości programu. Jako odbiornika najprościej na początek użyć odbiornika do SAQ (plik SAQrcvr1.usr dostarczony z programem), umożliwi to zarówno oglądanie widma na wykresie wodospadowym jak i odbiór sygnałów CW na słuch. Po odpowiednich modyfikacjach można np. odbierać emisje typu QRSS60. Wyjście audio ze Spectrum Lab można przekierować do innych programów i w ten sposób odbierać inne emisje np. WSPR, RTTY.
Przedstawiony odbiornik nie jest na pewno odbiornikiem wyczynowym, ale jest bardzo łatwy w konstrukcji i pozwoli w szybki sposób zapoznać się ze specyfiką pasma 136kHz.
Konstrukcja została wykonana z tego co było aktualnie pod ręką (blacha z puszek, płytka uniwersalna itp):
Przedstawiony odbiornik można również użyć w paśmie 472kHz po zmianie filtrów wejściowych i generatora (np. 3.686MHz i podział przez 8 da nam 460.75kHz, więc pasmo 472kHz będzie w zakresie 11.25-18.25kHz).
Jeśli będzie zainteresowanie, mogę opublikować konfiguracje Spectrum Lab do pracy z tym odbiornikiem.
Autor: Jacek / SQ5BPF