Stacje nadające sygnały czasu na falach długich

Wraz z rozwojem techniki wzrasta zapotrzebowanie na dokładny pomiar czasu. Jednym z najłatwiejszych sposobów jest przekazywanie aktualnej informacji o czasie za pomocą fal radiowych. Aby zapewnić stały, pewny i mało zależny od wahań propagacji zasięg stosuje się do tego celu fale długie. Również zastosowane do tego celu odbiorniki są proste technicznie, tanie i przez to powszechnie dostępne. Wzorcowe sygnały czasu na falach długich są kalibrowane za pomocą zegarów atomowych.
Poniżej lista aktywnych stacji długofalowych w służbie czasu:

 

40kHz JJY-40 Stacja nadająca z Japonii nadaje z góry Otakadoya-yama niedaleko Miyakoji-mura obok Fukushimy. Moc nadajnika to 50kW. Stację można najlepiej odebrać w Polsce w godzinach popołudniowych, między 12:00 a 14:00 czasu lokalnego. Najlepszą porą roku na odbiór są miesiące zimowe.

50kHz RJH63 nadaje z Karanodaru w Rosji, jest to stacja sytemu Beta należąca co wojska. Stację można odebrać o godzinie 12:00 lokalnego czasu zimowego. Wcześniej na tej częstotliwości pracowała stacja RTZ z Irkucka, ale niestety została wyłączona. Również na częstotliwościach 25kHz, 25,10kHz, 25,50kHz, 23kHz i 20,50kHz, pracują sekwencyjnie inne stacje wojskowe nadające sygnał czasu: RJH77 Arkhangelsk, RJH99 Nizhny Novgorod, RJH69 Molodechno, RJH66 Bishkek and RAB99 Khabarovsk i RJH63 Krasnodar.

60kHz MSF Stacja nadaje z ośrodka nadawczego Anthorn w Cumbria Babcock w Wielkiej Brytanii. Moc emitowana 17kW. Stacja nadaje 24 godziny na dobę i jest bardzo dobrze słyszalna w Polsce. Najlepszy odbiór jest tuż po zachodzie słońca.

60kHz JJY-60 Stacja nadaje z Japonii z góry Hagane-yama, w pobliżu granicy Sagi i Fukuoku z mocą nadajnika 50kW. W Polsce ze względu na bliskość stacji MSF z Wielkiej Brytanii nadającej na tej częstotliwości odbiór będzie bardzo trudny.

60kHz WWVB Stacja nadaje z Fort Collins, Colorado z mocą emitowaną 70kW. W Polsce ze względu na bliskość stacji MSF z Wielkiej Brytanii nadającej na tej częstotliwości odbiór będzie bardzo trudny.

66,6kHz RBU Stacja nadaje z Elektrougli z okolic Moskwy, z mocą 10kW. Stacja dość często jest wyłączana. Odbiór bez trudu możliwy jest codziennie.

68,5kHz BPC nadaje z Xi’an w prowincji Shaanxi w Chinach. Najlepszy odbiór około godziny 21-22 czasu lokalnego.

77,5kHz DCF77 Stacja nadaje w Mainflingen w Niemczech z mocą emitowaną 30kW. Stacja nadaje 24 godziny na dobę i jest w Polsce bardzo dobrze słyszalna przez całą dobę.

Oficjalna strona stacji JJY
http://jjy.nict.go.jp/QandA/reference/LFphoto/

ВНИИФТРИ Всероссийский научно-исследовательский институт физико-технических и радиотехнических измерений
Niestety na podanej stronie nie ma informacji o nadajnikach.
http://www.vniiftri.ru/index.php/en/

Strona NPL obsługującego nadajnik MSF:
http://www.npl.co.uk/science-technology/time-frequency/products-and-services/time/msf-radio-time-signal

WWVB National Institute of Standards and Technology
https://www.nist.gov/pml/time-and-frequency-division/radio-stations/wwvb

Strona Physikalisch-Technische Bundesanstalt DCF77
http://www.ptb.de/cms/en/ptb/fachabteilungen/abt4/fb-44/ag-442/dissemination-of-legal-time/dcf77.html

National Time Service Center, Chinese Academy of Sciences

http://english.ntsc.cas.cn

Strona Dr Markusa Kuhn z Computer Laboratory University of Cambridge
https://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/time/lf-clocks/

Web site of the Irkutsk DXers — historyczne dane o RTZ
http://irkutsk.com/radio/tis.htm

The Russian VLF time-signal stations, “Beta”

http://www.vlf.it/russianvlf/russianvlf.htm

Marcin Skóra SQ2BXI, 31.12.2016